کراس فیت (Cross-fit)

 

کراس فیت چیست؟

نوعی ورزش است که براساس رسیدن به تناسب اندام دنبال می شود. هدفی که این رشته ورزشی دنبال می کند که با انجام تمرین فراگیر همه ی اندام های بدن را درگیر کرده و به کار می گیرد. جالب است بدانید تمریناتی که امروزه در قالب ورزش کراس فیت به افراد آموزش داده می شود تمریناتی است که برای آماده کردن افراد برای رویارویی با موقعیت های غیر منتظره به کار می رفته افرادی مانند ورزشکاران رزمی، دانشجویان دانشگاه پلیس، نیروهای نظامی و ارتشی و بوکسورها از این تمرینات بهره می گیرند. همراه بدن سنتر باشید تا کراس فیت را بهتر بشناسید.همچنین برای دریافت برنامه و مشاوره می‌توانید بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

 

کراس فیت (Cross-fit)

تاریخچه کراس فیت چیست؟

در ادامه این سوال که کراس فیت چیست با بررسی تاریخچه ی آن خواهیم پرداخت. ورزش کراس فیت در سال ۲۰۰۰ توسط گرگ گلاسمن و لورن جنای بنیان گذاری شده است.آغاز این ورزش برای اولین بار در شهر سانتاکروز کالیفرنیا بوده و در ابتدا ۱۳ باشگاه ورزشی داشت و امروزه ۱۳۰۰۰ باشگاه ورزشی کراس فیت وجود دارد. کراس فیت بر پایه سه اصل اساسی در همه ی ورزش ها یعنی ایمنی، اثربخشی و بهره وری شکل گرفته است. در واقع کراس فیت برای علاقه مندان به این ورزش جامع ترین و مفید ترین تعریف از تناسب اندام را ارائه می کند.

گرک گلسمن موسس این رشته ورزشی در رابطه با اینکه کراس فیت چیست می گوید: زندگی قابل پیش بینی نیست، سختی هایی که در طول زندگی با آن مواجه می شویم بیشتر از چیزی است که در کراس فیت انجام می دهیم. بنابراین کراس فیت می تواند به عنوان یک تمرین روحی برای گذشتن شما از سختی ها باشد.

فشاری که در زمان تمرین متحمل می شوید می تواند به عنوان انعکاسی کارآمد در زندگی واقعی به شمار رود.

کراس فیت (Cross-fit)

مزایا و فواید کراس فیت چیست؟

یک موضوع بسیار مهم در این جا این است که فواید ورزش کراس فیت چیست؟

بهبود در سیستم تنفسی و تمرینات هوازی: از آن جا که تمرینات کراس فیت با شدت بسیار بالایی دنبال می شود. در طول مدتی که این تمرینات را ادامه می دهید میزان مصرف اکسیژن افزایش پیدا می کند.

بالا رفتن سطح فرزی و چابکی، تعادل و انعطاف‌پذیری : تمرینات کراس فیت شامل یکسری تمرینات عملکردی است که به حرکات افراد در طول زندگی روزمره ی آن ها شباهت زیادی دارد. حرکات عملکردی مانند اسکوات، پرس فشار بالای سر و چرخش کتل می تواند سطح فرزی و چابکی، انعطاف پذیری ، تعادل افراد را افزایش دهد. تمرینات کراس فیت این قابلیت را دارد که خطر آسیب دیدگی را در افراد کاهش داده و کیفیت زندگی آن ها را با توجه به سن و سال شان بهبود ببخشد.

کالری سوزاندن و مدیریت وزن با ورزش کراس فیت : کراس فیت نسبت به سایر تمرینات بدنسازی و پرورش اندام باعث می شود که افراد کالری بیشتری را بسوزانند. به نحوی که ممکن است در برخی مواقع در هنگام ریکاوری نیز ادامه داشته باشد. اگر هدف شما از انجام تمرینات ورزشی کاهش وزن هست می توانید با انجام این تمرینات در کنار یک رژیم غذایی سالم نتیجه دلخواهتان را خیلی سریع مشاهده کنید.

 

کراس فیت (Cross-fit)

مضرات کراس فیت چیست؟

همان طور که درباره ی فواید این ورزش بحث کردیم حال می خواهیم بدانیم عوارض و مضرات کراس فیت چیست؟ یکی از خطرات بالایی که متوجه افراد در ورزش کراس فیت است امکان آسیب دیدگی شدید است که با توجه به تمرینات فشرده و سخت این ورزش امکان آن بالا است. مخصوصا در مورد افرادی که به تازگی این ورزش را شروع کرده یا در گذشته آسیب جسمی دیده اند بسیار خطرناک است. یکی دیگر از خطرات بسیار نادر در کراس فیت که به عنوان نگرانی اصلی شرکت کنندگان ورزش کراس فیت به شمار می رود آسیب رابدومیولیز است که در آن عضله ی اسکلتی به شدت آسیب دیده به نحوی که به سرعت متلاشی می شود.

معمولا کراس فیت برای افراد سالمی پیشنهاد می شود که از انجام تمرینات سخت لذت می برند. بهتر است افرادی که بیمار هستند یا آسیب دیده و نیازهای خاصی دارند از این ورزش دوری کنند. در ادامه بحث مضرات کراس فیت چیست باید بدانید که این فعالیت نیز مانند هر نوع ورزش دیگری خطرات و چالشی را به دنبال دارد.

لوازم کراس فیت چیست؟

لوازم کراس فیت چیست و در این ورزش از چه سازه هایی استفاده می شود.در ادامه ی موضوع جذاب کراس فیت چیست بدن سنتر قصد دارد وسایل پرکاربرد کراس فیت را به شما معرفی کند.

کراس فیت (Cross-fit)

 

حلقه ی ژیمناستیک: این حلقه تنها در ورزش ژیمناستیک استفاده نشده و برای انجام تمرینات استقامتی کراس فیت نیز کاربرد دارد. این سازه در کراس فیت باید از بند های محکم، مقاوم و با کیفیتی تشکیل شده باشد.

وزنه های کتل بل: یکی دیگر از لوازم کراس فیت که بسیار پرکاربرد است این وزنه ها به نسبت دمبل های قدیمی از ضریب ایمنی بالاتری برخوردار هستند و به شکل ست در وزن های مختلفی تولید می شوند.

طناب بتل روپ: از دیگر لوازم کراس فیت که به ورزشکاران این امکان را می دهد که حرکات و تمرینات سرعتی بالا رفتن را انجام دهند. جنس این طناب ها را از الیاف بسیار مقاوم تهیه می کنند تا هنگام بالا رفتن و انجام تمرینات مشکلی برای افراد پیش نیایید.

چهار چوب قدرتی: کاربرد چهارچوب قدرتی در کراس فیت چیست، می توانیم به جرات این ادعا را داشته باشیم که هیچ باشگاه کراس فیتی بدون این دستگاه کامل نمی شود.

از دیگر وسایل پرکاربرد در ورزش کراس فیت نیمکت فشار،جعبه پلامتریک، پالت های وزنه هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.