حرکت پرش جفت پا :

حرکت پرش جفت پا یا Knee Tuck Jump یک حرکت ورزشی قدرتی با مکانیزم ترکیبی است. فشار اصلی در این ورزش روی عضلات پا می باشد. ورزشکاران می توانند در مسابقات مختلف در بخش مسابقه پرش جفت پا شرکت کنند. در ادامه این مقاله ازبدن سنتر نحوه انجام حرکت پرش جفت پا را توضیح خواهیم داد.

 

 

 

چگونه پرش حرکت جفت پا را انجام دهیم؟

 1. برای شروع حرکت پرش جفت پا در مکانی که مناسب انجام این تمرین است بایستید و سپس کمی زانوهایتان را خم کنید. در همین حالت دست هایتان به شکلی قرار دهید که رو به زمین و موازی سطح زمین باشد و همچنین انگشت های دستانتان در هم فرو رفته باشد.

حرکت جفت پا

نحوه حرکت پرش جفت پا ۱

 1. در مرحله دوم به موقعیت اسکات در بیایید و با تمام قدرت بپرید. زانوهایتان را خم کنید و تلاش کنید زانویتان با کف دستتان برخورد کند.

تا جایی که توان دارید این تمرین را تکرار کنید.

می توانید با دیدن فیلم پرش جفت پا این حرکت را بهتر یاد بگیرید.

حرکت جفت پا

نحوه حرکت پرش جفت پا ۲

پرش جفت پا دوطرفه :

پرش جفت پا دو طرفه نوعی پرش است که یک شی یا مانع ای به طول ۵۰ سانتی متر و عرض و ارتفاع ۲۰ و ۱۰ سانتی متر قرار می دهیم و به صورت جفت پا به طرفین مانع می پریم. نام دیگر این تمرین پرش جفت پا به طرفین است.

چه عضلاتی در پرش جفت پا درگیر می شوند ؟

عضلات درگیر در پرش جفت پا عمدتا در قسمت پا قرار گرفته اند و فشار این تمرین روی عضلات پا متمرکز می شود. اصلی ترین عضله ای که در این تمرین درگیر می شود عضله همسترینگ می باشد که در پا و در قسمت پشتی ران قرار گرفته است. در کنار عضله همسترینگ عضلات دیگری نیز در حین تمرین درگیر می شوند مانند عضلات دور کننده، عضلات نزدیک کننده، عضلات ساق پا، باسن و چهار سر زانو. به طور خلاصه می توان گفت که این تمرین روی ران و قدرت عضلات ران تمرکز می کند زیرا عضله همسترینگ در پشت ران و عضله چهار سر زانو در جلو ران قرار دارد.

چه عضلاتی در پرش جفت پا درگیر می شوند

عضلات درگیر در پرش جفت پا

فواید پرش جفت پا :

حرکات ورزشی فواید بسیاری برای بدن ما دارند که علاوه بر مزایایی که بین اکثر آن ها مشترک هستند هرکدام فواید منحصر به فردی دارند. در ادامه فواید پرش جفت پا را نام می بریم.

 • به دست آوردن مهارت بیش تر در انجام پرش عمودی
 • افزایش قدرت عضلانی
 • محافظت از مفاصل
 • انجام مرتب حرکت پرش جفت پا می تواند به شما کمک کند تا وزن بدن خود را در یک شرایط ایده آل نگه دارید.
 • اگر حرکت پرش جفت پا را با تمرینات جهشی و کششی ترکیب کنید توان انفجاری بالایی را به شما خواهد داد.
 • این تمرین باعث تقویت عضلات و همچنین کاهش آسیب دیدگی مفاصل می گردد به همین دلیل گزینه مناسبی می باشد برای افرادی که در معرض خطر آسیب دیدگی در مفاصل خود می باشند مانند زنان ورزشکاری که رشته ورزشی آن ها بسکتبال یا فوتبال می باشد.
 • به نقل از انجمن ارتوپدی پزشکی ورزشی آمریکا ورزش های پلیومتریک مانند این حرکت ورزشی برای کنترل عصب و عضله زانو استفاده می شوند.

مضرات پرش جفت پا :

 • اگر از لحاظ جسمانی ضعیف هستید این حرکت گزینه ی مناسبی برای شما نیست.
 • حرکت این تمرین نیز مانند سایر حرکات ورزشی که به وارد کردن فشار زیاد نیاز دارند و همچنین حرکات انفجاری هستند احتمال آسیب دیدگی در آن ها بسیار است.
 • به طور کلی ورزش های پلیومتریک مانند پرش جفت پا تمرین های موثری هستند که در صورتی که از پزشکان ارتوپد مشاوره بگیرید مزایای بسیاری برای شرایط بدنی شما به دنبال خواهد داشت. تمرینات خود را زیر نظر مربی انجام دهید و با برنامه ای مناسب با توان بدنی خودتان انجام دهید تا احتمال آسیب دیدگی شما به صفر میل کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.