اسیدلاکتیک چیست؟

اسیدلاکتیک

 

اسیدلاکتیک ترکیبی بدون رنگ است که در بدن توسط تقریبا تمام عضلات ساخته می شود. زمانی که فرد در حال ورزش های شدید است سوزشی در عضلات درگیر حس می کند که نشان دهنده تولید اسیدلاکتیک در عضلات است. برای فهم بهتر این موضوع که چگونه اسیدلاکتیک تولید می شود انواع تنفس را در این مقاله بدن سنتر بررسی می کنیم.

 • تنفس هوازی : در زمانی که مشغول کارهای روزانه هستید و تنفس طبیعی دارید و سطح اکسیژن بدنتان در حد کافی است طی یک فرایند بدن شما گلوکز را به آب و کربن دی اکسید تبدیل می کند. فرایند آن به این شکل است : گلوکز + اکسیژن > آب + کربن دی اکسید
 • تنفس بی هوازی : وقتی فعالیت بدنی زیاد و سنگین دارید سطح اکسیژن در بدن شما به اندازه کافی نیست در نتیجه گلوکز بدنتان به لاکتیک اسید تبدیل می شود.

فرآیند آن به این شکل است : گلوکز > اسیدلاکتیک + گلوکز

به دلیل اینکه در زمان کمبود اکسیژن بدن شما از واکنش بالا برای جبران کمبود اکسیژن استفاده می کند به لاکتیک اسید، بدهی اکسیژن نیز می گویند. بدن باید این کمبود و بدهی را جبران کند تا اجتماع لاکتیک اسید باعث سوزش و درد نشود.

تفاوت بین اسید لاکتیک و لاکتات چیست؟

در اثر شکسته شدن سریع لاکتیک اسید، لاکتات به وجود می آید و لاکتات یون های هیدروژن تولید می کند. بدن می تواند از لاکتات استفاده کند و انرژی خود را تامین کند ولی استفاده از لاکتات یک ظرفیت خاصی دارد و مقدار اضافی لاکتات در عضله ذخیره می شود و در نهایت خستگی، درد و سوزش را به همراه دارد.

عضله درد دیرهنگام :

باید به این نکته توجه داشته باشید که بدن درد چند روزه بعد از ورزش و DOMs در بدنسازی ربطی به لاکتات و اسیدلاکتیک ندارد و به دلیل عضله سازی و تخریب هنگام تمرین به وجود می آید. درد مربوط به این مواد لحظه ای و به شکل سوزش است.

پاکسازی اسیدلاکتیک :

چگونه اسید لاکتیک را از بین ببریم؟ بعد از تولید لاکتات برای جلوگیری از درد و سوزش باید از بدن پاکسازی شود که راه های مختلف دارد.

 • عضلات و قلب در حین تمرین و مدتی بعد از آن از لاکتات به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند.
 • کبد لاکتات را از خون می گیرد و به گلوکز و قند خون می کند.
 • لاکتا از راه عرق کردن نیز دفع می شود.

چه مدت زمان برای پاکسازی لاکتات لازم است؟

لاکتات و اسیدلاکتیک هرچقدر هم که زیاد باشند پاکسازی آن ها ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از تمرین از بین می رود. و هر درد و کوفتگی بعد از تمرین مربوط به لاکتات نیست.

بیماری هایی که اسید لاکتیک تولید می کنند :

گروهی از بیماری باعث می شوند که میزان بیش تری اسیدلاکتیک تولید شود مانند بیماری های:

 • تشنج
 • سرطان
 • سپتی سمی ( التهاب و عفونت در بدن )
 • مشکلات و بیماری های کبد
 • کمبود ویتامین B

راه های کاهش اسیدلاکتیک :

آب کافی بنوشید :

قبل و بعد و در حین تمرین شدتی آب بنوشید. فواید این نوع آب نوشیدن عبارت است از :

 • درد عضلانی بهبود می یابد.
 • از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.
 • بدن از اسیدلاکتیک پاک می شود.
 • به مواد غذایی در جهت تولید انرژی کمک می کند.
 • عملکرد بدن در تمامی سطوح حفظ می شود.
 • مایعاتی که در حین ورزش از دست می رود را جبران می کند.

اسیدلاکتیک

 

بین جلسات تمرین خود استراحت کافی داشته باشید :

بین جلسات تمرین خود فاصله کافی بگذارید و استراحت کنید با این کار بدن شما احیا می شود. عضلاتتان استراحت می کنند و اسیدلاکتیک از بدن شما پاک می شود. یک یا دو روز در هفته را به استراحت اختصاص دهید و اگر می خواهید هر روز تمرین داشته باشید باید تمرین های سبک با زمان کم تر انتخاب کنید.

خوب نفس بکشید :

در سال ۱۹۹۴ یک تحقیقی روی ورزشکاران انجام شد که فهمیدند با تکنیک صحیح نفس کشید سطح اسیدلاکتیک تا حد چشمگیری کاهش می یابد. بهترین و ساده ترین تکنیک تنفسی که می توان گفت این است که آرام با بینی نفس بکشید و سپس با دهان خارج کنید. در این صورت ظرفیت شش های شما افزایش می یابد و با کمبود اکسیژن روبرو نمی شوید.

حتما گرم کردن و سرد کردن را انجام دهید :

گرم کردن قبل از تمرین و سر کردن بعد از تمرین را به هیچ عنوان فراموش نکنید. حرکات کششی صبحگاهی نیز سطح اسیدلاکتیک را در خون کاهش می دهد به دلیل اینکه حرکات کششی جریان خون و انعطاف پذیری بدن شما را افزایش می دهند. همچنین گرفتگی بدن و عضلات را رفع می کند. و در نهایت چند تمرین ساده میزان اکسیژن زیادی را در اختیار شما قرار می دهد.

مصرف منیزیم کافی :

مصرف کافی منیزیم تا حد زیادی درد و سوزش بدن را کاهش می دهد. منیزیم باعث می شود که انرژی بدن بهینه سازی شود به همین دلیل بدن در حین تمرین دچار کمبود اکسیژن نمی شود.

در سال ۲۰۰۶ آزمایشی روی مردان ورزشکار انجام دادند و پی بردند که مصرف ۴ هفته مکمل منیزیم عملکرد ورزشکاران را در زمان تمرین بهبود بخشیده است و همچنین کاهش سطح اسید لاکتیک را به دنبال داشته است. برای تامین منیزیم مورد نیاز بدنتان در زمان تمرین از سبزیجات سبز، آجیل و حبوبات استفاده کنید.

اسید لاکتیک خوب است یا بد :

با خواندن مطالب ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که اسیدلاکتیک خوب است یا بد؟در حقیقت اسیدلاکتیک نقش زنگ هشدار بدن را دارد تا فرد متوجه شود که باید سطح تمرین را کاهش دهد و اینگونه از بدن محافظت می کند. با مطالبی که در این مقاله خدمت شما ارائه دادیم می توانید به راحتی سطح لاکتیک اسید بدنتان را کاهش دهید تا بیش تر تمرین کنید.

اسید لاکتیک و پوست :

اسید لاکتیک و پوست :

 

اسیدلاکتیک برای پوست اثرات بسیار مثبتی دارد که به آن ها اشاره می کنیم :

 • با از بین بردن سلول های مرده پوست و جایگزینی آن ها با سلول های جوان لایه برداری انجام می دهد.
 • فاکتورهای اب رسان پوست را فعال می کند و به نرم شدن و درخشان شدن پوست کمک می کند.
 • فرایند از بین بردن لک را سریع می کند.

نمونه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.