حرکت کوهنورد :

حرکت کوهنورد یا Mountain Climbers نوعی حرکت پلی متریک است. در حین انجام این تمرین تعداد زیادی از عضلات شما درگیر می شوند و روی آن ها فشار می آید. برای انجام این حرکت به وسیله خاصی یا فضای زیادی نیاز نیست پس می توان این حرکت را به راحتی در خانه نیز انجام داد. در ادامه همراه بدن سنتر باشید.

وقتی شما در حال انجام حرکت پای کوهنورد هستید عضلات زیادی در بدن شما درگیر هستند تا تعادل شما را حفظ کنند و وضعیت و حرکات بدن شما را کنترل کنند. عضلات زیادی برای حفظ تعادل و حالت سرشانه و دست شما تلاش می کنند که مهم ترین آن عضله سرشانه یا دلتوئید است. عضله سه سر بازو نیز تلاش می کند که بازوی شما را صاف نگه دارد. برای حفظ حالت باسن و حفظ تعادل قسمت مرکزی بدن عضلات شکم و پشت درگیر هستند. در پایی که به سمت عقب قرار دارد عضلات چهار سر ران در صاف نگه داشتن پا و در پای دیگر عضله چهار سر ران در جمع کردن پا به سمت شکم نقش دارد.

حرکت کوهنورد

عضلات درگیر در حرکت کوهنورد

نحوه انجام دادن حرکت کوهنورد :

  1. برای شروع حرکت کوهنورد باید بدنتان را در وضعیت پلانک قرار دهید. برای قرار گرفتن در حالت پلانک دست خود را به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید. توجه داشته باشید که دستتان باید روی زمین و درست زیر شانه هایتان قرار گرفته باشد. پاهایتان را به سمت عقب صاف قرار دهید و در حالیکه انگشت های پایتان روی زمین است باید انگشت شصتتان به سمت داخل باشد. در حالت پلانک بدنتان باید وضعیت صافی داشته باشد.
  2. بعد از ثابت کردن بدن در حالت پلانک پای راست خود را به سمت شکم خم کنید. توجه داشته باشید که شانه هایتان نباید از دستانتان جلوتر بروند و باید دقیقا بالای مچتان باشند.
  3. در ادامه پای راست را دوباره به حالت پلانک برگردانید و پای دیگر را به شکلی که پیش تر توضیح داده شد جمع کنید به سمت شکم.

حرکت کوهنورد

نحوه انجام حرکت کوهنورد

مزایای حرکت پای کوهنورد :

قدرتمند ساختن کا بدن :

حرکت کوهنورد که در دسته حرکات کلیستنیکس قرار می گیرد تمرین بسیار موثری برای افزایش قدرت بدنی در تمام قسمت های بدن است. همچنین باعث افزایش آمادگی جسمانی می شود.

تقویت عضلات شکم :

برای اینکه شکمی خوش فرم تر داشته باشید حرکت کوهنورد بهترین گزینه برای شماست.

بهبود سلامت دستگاه قلبی عروقی :

این حرکت تمام نواحی بدن شما را درگیر می کند در نتیجه نقش بسزایی در بهبود عملکرد سیستم قلب و عروقی شما دارد.

کالری سوزی بالا :

حرکت کوهنورد باعث می شود که متابولیسم بدن شما افزایش یابد به همین دلیل کالری و چربی سوزی در این تمرین بسیار زیاد است.

حفظ وزن و تناسب اندام :

این تمرین هم چربی سوزی بالایی دارد و هم در کنار ان می تواند بدن شما را خوش فرم سازد. در نتیجه گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که دغدغه تناسب اندام دارند و می خواهند اندامی خوش فرم و زیبا داشته باشند.

قدرتمند ساختن تنه :

در این حرکت شکم شما در وضعیت انقباض ایزومتریک قرار می گیرد و باعث می شود تنه شما قدرتمند شود.

تمرین عضلات زیادی در بدن :

حرکت کوهنورد عضلات زیادی را درگیر می کند در نتیجه در عضله سازی نقش پررنگی دارد.

معایب حرکت کوهنورد :

این حرکت برای افرادی که در ناحیه زانو و کمر و همچنین دست و شانه دچار آسیب شده امد توصیه نمی شود.

نکات مهم درباره ی حرکت کوهنورد :

  • حرکت کوهنورد باعث می شود که قدرت عضلانی و قلبی عروقی شما بهبود یابد.
  • برای افزایش تاثیر روی سیستم قلب و عروق این حرکت را با سرعت بیش تری انجام دهید.
  • حرکت کوهنورد به شکل های متفاوت و با میزان سختی مختلفی انجام می شود. اگر تازه کار هستید با نوع سبک و با سختی کم تر آن شروع کنید.
  • با انجام این تمرین می توانید تعادل، چابکی و هماهنگی بدنتان را بسنجید.

 

مطالب برگزیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.