محاسبه مصرف پروتئین

پروتئین چیست و چرا باید میزان پروتئین مصرفی موردنیازمان را بدانیم؟

امروزه مسئله مصرف پروتئین، از اهمیت ویژه ای در زمینه تغذیه و تناسب اندام برخوردار است. پروتئین ها ماکرومولکول هایی هستند که انجام عملکردهای مهم بسیاری را عهده دار هستند. از جمله این عملکردها میتوان سرعت بخشیدن به واکنش های سوخت و سازی بدن، پاسخ به محرک ها و شرکت در ساختار سلول ها و اندام ها را نام برد. آشکار است که میزان پروتئین مورد نیاز بدن افراد مختلف با یکدیگر یکسان نیست. این میزان به فاکتورهای گوناگونی از جمله جنسیت، وزن، سطح فعالیت و شرایط فیزیکی هر فرد بستگی دارد. محاسبه میزان پروتئین مصرفی از آن جهت اهمیت دارد که می تواند به شما کمک کند سلامتی تان را حفظ کنید و همچنین تخمین بزنید که روزانه، به چه میزان پروتئین برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید. برای دانستن میزان پروتئین مورد نیازتان، کافی است قد خود را به سانتی متر و وزنتان را به کیلوگرم در کادرهای مربوطه وارد کنید؛ سنتان را به عدد بنویسید و جنسیت، هدف، و سطح فعالیتان را انتخاب کنید. اگر مایلید عدد به دست آمده به واحد گرم باشد، گزینه متریک را انتخاب کنید و سپس روی دکمه محاسبه کلیک کنید.   

محاسبه مصرف پروتئین

تاثیر مصرف پروتئین در چاقی و لاغری:

مصرف پروتئین در روند لاغری تاثیر به سزایی دارد. سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد؛ اشتها را کم می کند و همچنین باعث ایجاد احساس سیری در انسان میشود به طوری که میل او به خوردن دیگر غذاها کاهش می یابد. البته برخی به اشتباه تصور می کنند که چون پروتئین در بدن ذخیره نمیشود، مصرف زیاد آن هیچ اشکالی در عملکرد بدن به وجود نمی آورد؛ اما تحقیقات نشان میدهد مصرف بی رویه و افراطی پروتئین می تواند موجب آسیب کلیوی، بیماری قلبی، مشکلات گوارشی و بوی بد دهان به صورت مزمن شود. پس دقت کنید که نباید در مصرف پروتئین افراط کنید. این باور درست است که پروتئین در تشکیل عضله نقش دارد، اما مصرف پروتئین به تنهایی و بدون ورزش کردن بی فایده است و هیچ تاثیری بر افزایش حجم عضلانی ندارد. این قانون برای لاغر شدن هم صدق می کند. مصرف پروتئین به قصد لاغری باید حتما در کنار ورزش و رژیم غذایی اصولی باشد.

 پروتئین

منابع پروتئین کدامند؟

غذاهای حاوی پروتئین بسیارند اما از مهم ترین منابع غنی از پروتئین می توان تخم مرغ، شیر، عدس، لوبیا، بادام، گوشت قرمز، گوشت سفید و ذرت را نام برد.