معرفی حرکت دستگاه پله :

 

 

حرکت دستگاه پله یا stairmaster نوعی حرکت هوازی است. این حرکت به دستگاه ورزشی پله نوردی نیازمند است که دستگاه پله بدنسازی را یا باید در خانه تهیه کنید یا در باشگاه ها از آن ها استفاده کنید. هرچند که به دلیل این که تردمیل پله ای قیمت بالایی دارد بسیاری از ورزشکاران ترجیح می دهند در باشگاه ها از این وسیله استفاده کنند و آن را برای خانه تهیه نمی کنند. در ادامه این مقاله از بدن سنترنحوه انجام دادن تمرینات پله نوردی و مزایای آن را برای شما شرح می دهیم.

همچنین برای دریافت تمرین و مشاوره بدنسازی می‌توانید بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

نحوه انجام دادن حرکت دستگاه پله :

  1. در ابتدا روی دستگاه پله پیمایی قرار بگیرید و از منوی دستگاه شرایط کورد نظر خود را انتخاب نمایید. برای انتخاب این تنظیمات می توانید از گزینه های پیش فرضی که وجود استفاده کنید. سن و وزن خود را حتما وارد کنید تا در طول تمرین کالری سوزی شما محاسبه شود.
  2. پا ها را به آرامی و با ریتم هماهنگ و یکنواختی بالا و پایین ببرید به شکلی که پدال پایین بیاید ولی به زمین نخورد.

کدام عضلات در تمرین پله نوردی درگیر هستند؟

عضلات درگیر در تمرین دستگاه پله

عضلات درگیر در تمرین دستگاه پله

پله نوردی یک تمرین بسیار موثر برای عضلات ناحیه پا می باشد و نقش مهمی در افزایش قدرت این عضلات دارد. در پله پیمایی عضلات بزرگی مانند عضلات گلوتئال، همسترینگ و عضلات چهار سر ران هدف قرار میگیرند. عضله چهار سر ران اصلی رین عضله ای است که این تمرین روی آن متمرکز می شود.

نکات مربوط به دستگاه پله :

  • در طول تمرین برای اینکه نیفتید دسته های دستگاه پله نوردی را بگیرید
  • از دسته دستگاه تردمیل پله می توانید برای تنظیم ضربان قلب و میزان تمرین خود را تنظیم کنید.
  • با دستگاه پله می توانید تمرینات هوازی انجام دهید.
  • تمرین با دستگاه پله اثر بیش تری نسبت به پیاده روی در فضای آزاد دارد.
  • ورزشکارا در روزهای ابتدایی که شروع به انجام تمرین با دستگاه پله پیمایی کرده اند کار با آن برایشان سخت است و انرژی زیادی از ان ها می برد. برای غلبه بر این حالت باید از تمرینات کم و اصولی شروع کرد.
  • پله نوردی می تواند آسیب زانو را به دنبال داشته باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو باید عضلات جلو و پشت پای خود را تقویت کنید تا فشار کم تری به زانو وارد شود.

مزایای تمرین با دستگاه پله :

بهبود شرایط قلبی عروقی

در تمرین دستگاه پله با افزایش ضربان قلب اکسیژن رسانی به عضلات فعال بدن افزایش می یابد. اگر پله نوردی را منظم و با برنامه انجام دهید عملکرد قلب شما را بهبود می بخشد و توانایی قلب شما را افزایش می دهد. در این صورت هم قدرت بدنی شما افزایش می یابد.

بهبود عملکرد عضلانی

یکی از بهترین تمرین ها برای قوی کردن عضلات پا و رشد آن ها پله نوردی است. پله نوردی به دلیل اینکه باید با نیروی جاذبه زمین در حین تمرین مقابله کند به همین دلیل فشار مضاعفی به عضلات پا وارد می شود که در افزایش قدرت عضلات پا بسیار موثر است.

پله نوردی به دلیل اینکه در مدت طولانی و به آرامی فشار زیادی به عضلات پا وارد می کند می تواند باعث شود که عضلات پای شما به ویژه در قسمت ران حجیم شوند.

افزایش متابولیسم بدن

در تمرین دستگاه پله عضلات بزرگی مانند گلوتئال،همسترینگ و چهارسر ران درگیر هستند به همین دلیل حتی در زمان استراحت نیز متابولیسم بدن بالا می ماند.

در تمرین پله نوردی میتوکندری سلول های شما که وظیفه سوخت و ساز و تنفس سلول را بر عهده دارد افزایش می یابد و این امر باعث می شود که متابولیسم و به دنبال آن کالری سوزی بدن شما افزایش پیدا کند.

 

نمونه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.