ورزش و سلامتی و نشاط :

ورزش یکی از مهم ترین فاکتورها برای سلامتی و نشاط است و اگر بهترین زمان ورزش را انتخاب کنیم این نشاط دو چندان می شود. در ادامه این مقاله بدن سنتر شما را برای انتخاب بهترین زمان ورزش راهنمایی می کنیم.

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی و کاهش وزن :

بهترین زمان ورزش

بهترین زمان برای ورزش و کاهش وزن

طبق تحقیقات انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اگر هدف شما کاهش وزن و چربی سوزی می باشد بهترین زمان ورزش صبح می باشد. دو دلیل برای این ادعا وجود دارد که عبارتند از :

 1. صبح ها به دلیل اینکه میزان قند در بدن کم است بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به سراغ ذخایر چربی می رود و با چربی سوزی انرژی مورد نیاز خود را کسب می کند.
 2. صبح سطح هورمون هایی مانند کورتیزول که در افزایش چربی سوزی نقش دارند افزایش می یابد.

بهترین زمان ورزش

در صورتی که صبح ها امکان ورزش برای شما وجود نداشت با رعایت نکات زیر در ساعات دیگر روز نیز می توانید ورزش کنید با هدف کاهش وزن.

 • صبح : بهترین زمان ورزش برای کاهش وزن در صبح می تواند بین ساعت های ده تا یازده باشد.
 • ظهر : این زمان از روز برای انجام تمرینات سرعتی بسیار مناسب است و در این زمان بدن شما احیا می شود و می توانید کارهای خود را در عصر با انرژی بیش تری انجام دهید. توجه داشته باشید که ۳۰ دقیقه قبل از ورزش در ظهر باید از موادی مانند میوه و غلات تغذیه کنید و ناهار متعادلی میل کنید.
 • غروب : غروب نیز چون احیا بدن به خوبی صورت می گیرد زمان مناسبی برای انجام تمرین های سرعتی و دویدن در راستای چربی سوزی است. توجه داشته باشید که بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی ۵ ساعت بعد از یک ناهار حاوی کربوهیدرات یا سه ساعت بعد از یک عصرانه مقوی است.

بهترین زمان ورزش برای عضله سازی :

بهترین زمان ورزش

بهترین زمان ورزش برای عضله سازی را نمی توان یک ساعت مشخص اعلام کرد زیرا سبک زندگی افراد بسیار متفاوت است و باید با توجه به شرایط هر فرد برنامه ریزی شود. برای انتخاب بهترین زمان ورزش بهتر است که ساعت بدنی خود را بشناسید و سپس انتخاب کنید.

 • Morning person:این گروه کسانی هستند که صبح ها و تا قبل از تاریکی از انرژی بیش تری برخوردار هستند.
 • Evening person:این گروه کسانی هستند که صبح ها کسل و عصرها پرانرژی هستند.

اگر به این توجه نکنید که در کدام گروه قرار گرفته اید نتیجه مطلوبی از تمرینات خود در جهت عضله سازی نخواهید گرفت.

فواید و معایب انجام تمرینات بدنسازی در ساعات متفاوت :

بهترین زمان ورزش

 

برای انتخاب بهترین زمان ورزش برای بدنسازی بهتر است که با فواید و معایب ورزش در زمان های مختلف آشنا شوید.

 • صبح:
 • اگر بهترین زمان ورزش برای شما صبح باشد این شانس را دارید که تا پایان روز پرانرژی و شاداب باشید.
 • به دلیل افزایش هورمون دوپامین اگر صبح ورزش کنید در روز شاد تر هستید.
 • صبح سطح هورمون کورتیزول بالاست و این هورمون استرس از عضله سازی جلوگیری می کند. اما توجه داشته باشید که گوش دادن به موسیقی در هنگام تمرین های صبح و همچنین خواب کافی شبانه سطح کورتیزول را افزایش می دهد.
 • صبح ها مفاصل سفت تر از زمان های دیگر روز هستند و همچنین دیسک های بین مهره کمر به دلیل جذب آب بلندتر هستند که احتمال آسیب دیدگی را افزایش می دهند.
 • به دلیل فعالیت بیش تر سیستم پاراسمپاتیک در شب ها در هنگام صبح فعالیت ریوی کم است.
 • عصر :

سطح کورتیزول پایین تر از صبح است به همین دلیل عضله سازی در عصر بهتر صورت می گیرد.

عصرها مفاصل انعطاف پذیرتر از صبح هستند و به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد.

افرادی که طبق ساعت متابولیک بدنشان بهترین زمان ورزش برایشان عصر است باید توجه کنند که به دلیل افزایش متابولیسم و فعالیت بیش تر سمپاتیک دچار اختلال خواب می شوند.

کسانی که عصرها تمرین می کنند خستگی تمرین به خستگی روزانه آن ها اضافه می شود و با وجود اختلال در خواب فرد نمی تواند ریکاوری کند و در دراز مدت عوارض دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.