معرفی گینر

مکمل گینر، یک مکمل پرکالری و حاوی مقادیر مختلف پروتئین، چربی، کربوهیدرات، مواد معدنی، ویتامین­ها، آمینواسیدها و سایر مکمل­های دیگر می­باشند. در زندگی تند و سریع امروزی، وقت کافی برای بررسی نیازهای غذایی وجود ندارد. نتیجه این است که افراد دارای اضافه وزن قادر به تحقق اهداف کاهش وزن خود نیستند و افراد لاغر قادر به دستیابی به اهداف افزایش وزن خود نیستند. اما، هر چقدر هم که زمان کمتری وجود داشته باشد. بدن سنتر در ادامه به معرفی انواع گینر و فایده های آن میپردازد همچنین میتوانید برای مشاوره بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

واقعیت این است که، ظاهر ما نقش مهمی در ایجاد انگیزه و تقویت اعتماد به نفس ما دارد. بنابراین، برای یک پسر لاغر، به دست آوردن وزن می­تواند نقش مهمی در تقویت اعتماد به نفس خود داشته باشد.

برای تامین وزن مطلوب، تهیه یک برنامه دقیق تنظیم و بررسی کالری ضروری است. در بیشتر موارد که این برنامه جوابگو نیست، راهکار استفاده از یک گینر مناسب است. مقدار پروتئین موجود در مکمل­ گینر، ممکن است از پروتئین وی کمتر باشد اما مقدار کربوهیدرات و چربی آن بیشتر است. این مقدار کربوهیدرات بالا برای تقویت کالری جذب شده کافی است. امروزه انواع مختلفی از این مکمل با مقادیر مختلفی از کالری در بازار موجود است. هرچه این مکمل قند کمتر و کمپلکس کربوهیدرات بیشتری داشته باشد ارزشمندتر است.

یک سرو گینر می تواند ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ کالری را تامین کند. میزان پروتئین آن نیز از ۱۵ تا ۶۵ گرم و یا حتی بیشتر است. این مکمل گرچه به عنوان منبع پروتئین عمل می­کند ولی باید توسط کسانی استفاده شود که وزن خود را به راحتی مثل یک فرد معمولی بعد از خوردن یک رژیم غذایی مناسب به دست نمی­آورند. بنابراین، با مصرف ترکیبی گینر و مواد غذایی، افراد لاغر و استخوانی می­توانند حجم قابل ملاحظه­ای را در عضله­هایشان بسازند. این مکمل می تواند با آب یا شیر ترکیب شود و قبل یا بعد از ورزش و با مشورت با متخصص بهداشت (در صورت نیاز) مصرف گردد.

 

تامین وزن ایده¬آل با گینر
تامین وزن ایده¬آل با گینر

انواع گینر

گینرها به دو دسته Mass و Weight طبقه­بندی می­شوند. تفاوت­های شاخصی این دو مکمل با همدیگر دارند. هدف اصلی در استفاده از ویت­گینرها، وزن­گیری است. این مکمل­ها مناسب افرادی است که سخت وزن
می­گیرند و بدون مکمل، با وجود تغذیه سالم به دلایل متعدد پزشکی به وزن ایده آل و مطلوب نمی­رسند. این مکمل، کالری زیادی ارائه می­کند ولی کیفیت پروتئین و فیبر آن از نوع مس کمتر است. در مقابل، در نوع مس، هدف به دست آوردن توده عضلانی و مناسب بدنسازانی است که می­خواهند با کالری کمتر، توده عضلانی بدون چربی داشته باشند.

فواید گینر

غنی از کربوهیدرات

این مکمل غنی از کربوهیدرات بوده که با تامین انرژی برای تمرین شدید بسیار مفید است. در روزهای نخست تمرین می توانید از انرژی ذخیره شده در بدن استفاده کنید ولی به مرور زمان، این انرژی طبیعی به انتها خواهد رسید. بالا بودن مقدار زیاد کربوهیدرات می تواند به پر کردن شدت گلیکوژن در بدن کمک کند.

حاوی پروتئین وی با کیفیت

این مکمل حاوی پروتئین وی با کیفیت است که می تواند با چربی رژیم غذایی همراه شود و این باعث ایجاد تناسب اندام می­گردد. نسبت کربن به پروتئین در یک گینر ایده آل ۱:۳ است.

کمک به بازسازی و رشد عضله

مکمل گینر به بهبود و رشد عضلات کمک می­کند. استفاده از این مکمل زمانی­که یک رژیم منظم بدنسازی را دنبال کنید، بسیار مفید خواهد بود.

غنی از فیبر

یک آیتم مهم دیگر که به خوبی برای ساخت عضله در بدن مورد نیاز بوده، فیبر است. فیبر نقش کلیدی برای حذف سموم از بدن دارد و بدین خاطر، باعث جلوگیری از ایجاد نفخ و بهبود هضم خواهد شد. ساختن حجم و افزایش وزن کافی، خوب است اما به دست آوردن چربی غیرضروری به هیچ عنوان مطلوب نیست. مصرف مکمل گینر بدون داشتن یک برنامه ورزشی خوب، هدر دادن پول و وقت است. بدون تمرین، شما فقط وزن و چربی را به دست می­آورید و این چربی مدیریت نشده به مرور باعث اضافه وزن خواهد شد.

بازسازی عضلات با کمک این مکمل

تامین کالری مورد نیاز

تعدادی از افراد در رده گیرنده­های سخت قرار میگیرند. این بدین معنی است که هرچقدر کالری می­خورند، به ندرت در بدن ظاهر می شود. این خصوصیت برای کسانی که می خواهند لاغر شوند خوب است اما برای کسانی که می خواهند عضله بسازند کابوس است. یک گینر خوب می تواند ۱۰۰۰ کالری را در یک شیک (Shake) تامین کند. همچنین، این مکمل فقط نیمی از وظیفه افزایش وزن شما را ایفا می کند، بنابراین شما نیاز به داشتن رژیم غذایی و الگوی ورزشی منظم خوب برای حصول یک وزن ثابت و خوب نیاز خواهید داشت. در این راستا، هر دو تا سه ساعت بخورید.

اثرات جانبی

استفاده از مکمل گینر به طور کلی با توجه به نیازهای کالریک به طور کلی ایمن است و اثرات جانبی ندارد. فقط موارد خفیف، اختلالات دستگاه گوارشی همچون نفخ ناشی از مصرف نوع غنی این ماده از گلوتن دیده
می­شود. افراد دارای آکنه (جوش) ممکن است در اثر مصرف شرایط پوستی بدتری را پیدا کنند؛ این یک واکنش طبیعی بدن به افزایش مقادیر قندهای ساده در رژیم غذایی است. بیشترین عارضه ممکن است افزایش وزن کنترل­نشده ناشی فراتر رفتن دوز مصرفی این مکمل باشد و این کالری اضافه شرایط را برای ته­نشینی چربی به دور کمر مهیا می­کند.

نحوه و مقدار مصرف

تنها یک وعده از مکمل گینر می­تواند ۳۵۰ تا +۱۲۰۰ کالری تامین کند، اما به مقدار مورد نیاز استفاده کنید. در بیشتر افراد، ۳ کاپ از این مکمل میکس شده با ۲۴ اونس (۶۸۰ گرم) شیر ممکن است کمی زیاد باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که آن را به مقادیر کوچک‌تر تقسیم کنید. به این ترتیب نه تنها می­توانید آن را به طور مناسب هضم کنید، بلکه می­توانید عادت به خوردن وعده­های غذایی منظم را نیز داشته باشید، که به بدنسازان توصیه می شود.

استفاده از آب به جای شیر به این معنی است که شما تقریبا ۱۲۰ کالری و تقریبا ۸ گرم پروتئین از دست می­دهید. ساخت عضله بعد از ۳۰ دقیقه ورزش در اوج خود است و از این رو زمان خوبی برای مصرف مکمل است. مقدار پودر به اهداف غذایی شما بستگی دارد اما به طور کلی، ۱ تا ۲ اسکوپ کافی است. این مکمل می­تواند به شما کمک کند که در یک هفته ۲ (۹۰۷ گرم) تا ۴ (۱۸۱۴ گرم) وزن کسب کنید البته به شرطی که با دقت با جلسات ورزش مناسب همراه باشید.

برندهای معتبر تولید کننده

  1. Optimum Nutrition Serious Mass Weight Gain Powder, Cookies and Cream
  2. Bsn True Mass, 5.75 Lbs. Cookies and Cream
  3. Optimum Nutrition Gold Standard Gainer
  4. Optimum Nutrition Pro Gainer Weight Gainer Protein Powder, Vitamin C and Zinc for Immune Support
  5. Mass Tech, Muscletech
  6. MASS GAINER, transparentlabs
برندهای معتبر مکمل گینر، موجود در ایران
برندهای معتبر مکمل گینر، موجود در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.