معرفی آمینواسید

این مواد به عنوان بلوک­های سازنده پروتئین­ها، ترکیباتی هستند که عملکردهای بسیار مهمی در بدن داشته و همچنین برای ساخت پروتئین، سنتز هورمون و انتقال دهنده­های عصبی نقش دارند. این مواد، ترکیباتی آلی متشکل از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن به همراه یک زنجیره جانبی متغیر هستند. منبع طبیعی این مواد، پروتئین های حیوانی گوشت، تخم مرغ و مرغ است. هنگامی که پروتئین خورده می­شود، به آمینواسیدها شکسته می­شود و سپس برای کمک به بدن در فرآیندهای مختلف مانند ساخت عضله و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن به کار می­رود. در ادامه بدن سنتر انواع آمینواسید هارا معرفی و فواید آنرهارا بررسی میکند برای مشاوره میتوانید بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

 

انواع آمینواسید

این مواد به سه دسته ضروری، غیرضروری و شرطی طبقه بندی می­شوند. بدن انسان به ۲۰ آمینواسید متنوع برای رشد و عملکرد مناسب احتیاج دارد. از بین این ۲۰ عدد، فقط ۹ مورد به عنوان ضروری طبقه­بندی و معرفی می شوند. آمینواسیدهای ضروری شامل موارد زیر است:

 • هیستیدین
 • ایزولوسین
 • لوسین
 • لیزین
 • متیونین
 • فنیل آلانین
 • ترئونین
 • تریپتوفان
 • والین

آمینواسید ها

غیرضروری بدین معنی است که بدن ما آن را تولید می­کند، حتی اگر آن­را از غذایی که
می­خوریم دریافت نکنیم. غیرضروری­ها شامل آلانین، آرژینین، آسپاراژین، اسید آسپارتیک، سیستئین، گلوتامیک اسید، گلوتامین، گلیسین، پرولین، سرین و تیروزین است. برخلاف غیرضروری­ها، ضروری­ها توسط بدن ساخته نمی­شود و باید از طریق رژیم غذایی تهیه شوند.

نوع شرطی نیز، برای زندگی روزمره ضروری نیستند اما هنگام بیماری، آسیب دیدگی یا استرس از اهمیت زیادی برخوردار هستند که شامل آرژینین، سیستئین، گلوتامین، تیروزین، گلیسین، اورنیتین، پرولین و سرین است.

فنیل آلانین

پیشرو در انتقال دهنده­های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است که نقش اساسی در ساختار و عملکرد پروتئین­ها، آنزیم­ها و تولید سایر آمینواسیدها دارد.

والین

یکی از سه آمینواسید  شاخه­دار (BCAA) است ، والین به تحریک رشد، ترمیم ماهیچه­ ها و تولید انرژی کمک می­کند.

ترئونین

ترئونین بخش اصلی پروتئین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین (اجزای مهم پوست و بافت همبند) است که در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

تریپتوفان

برای حفظ تعادل مناسب نیتروژن و سروتونین (که انتقال دهنده عصبی و تنظیم کننده اشتها، خواب و روحیه است) ضروری است.

متیونین

متیونین نقش مهمی در متابولیسم و ​​سم زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت، جذب روی و سلنیوم و مواد معدنی ضروری است.

لوسین

مانند والین ، لوسین یک BCAA است که برای سنتز پروتئین و ترمیم عضلات بسیار مهم است. همچنین به تنظیم سطح قند خون، تحریک بهبود زخم و تولید هورمو­ن­های رشد کمک می­کند.

ایزولوسین

یک BCAA، موثر در متابولیسم عضلات بوده و به شدت در بافت عضله متمرکز است. همچنین برای عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی نیز مهم است.

یزین

لیزین نقش مهمی در سنتز پروتئین، تولید هورمون و آنزیم و جذب کلسیم دارد. همچنین برای تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی، تولید کلاژن و الاستین مهم است.

هیستیدین

از این ماده برای تولید هیستامین که یک انتقال­دهنده­ی عصبی حیاتی برای پاسخ ایمنی، هضم، عملکرد جنسی، چرخه خواب و بیداری همچنین برای حفظ غلاف میلین (سد محافظ سلول­های عصبی) مهم و حیاتی است.

مکمل آمینواسید

فواید

بهبود روحیه و خواب

تریپتوفان با تولید سروتونین که تنظیم کننده اصلی خواب، روحیه و رفتار است، می­تواند علایم افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه ۱۹ روزه در زنان بالای شصت سال نشان داد که یک گرم تریپتوفان در روز باعث افزایش انرژی و بهبود شادی گردید.

کاهش چربی

بعضی از مطالعات در انسان و حیوانات نشان داده است که BCAA ممکن است در تحریک کاهش چربی موثر باشند. به عنوان مثال، یک مطالعه هشت هفته­ای در ۳۶ مردی که تمرینات قدرتی انجام می­دادند، نشان داد که ۱۴ گرم از این مکمل، درصد قابل توجهی از چربی بدن را در مقایسه با پروتئین وی کاهش می­دهند. همچنین در مطالعه­ای در موش صحرایی با تزریق ۴% لوسین، وزن بدن و چربی کاهش یافت.

اثرات اصلی و جانبی

برای اطمینان از اینکه بدن انسان بتواند پروتئین تولید کند و متابولیسم را حفظ کند، به نسبت متعادل از آمینواسیدها نیز نیاز دارد. نتایج آزمایشگاهی بر روی حیوانات که این مکمل را به نسبت­های مختلفی دریافت کرده بودند عوارض جانبی را نشان داد گرچه این عوارض جدی نبودند.

آرژنین

آرژینین به دفع آمونیاک سمی از بدن شما کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، اما ممکن است بیشتر به دلیل توانایی آن در تحریک تولید هورمون رشد و اکسید نیتریک شناخته شده باشد. اکسید نیتریک نقش­های زیادی را در بدن انجام می­دهد، از کاهش فشار خون تا انتقال دهنده عصبی در مغز. با این حال بعضی افراد با مصرف آرژنین، نفخ، درد شکم، اسهال و نقرس را تجربه می­کنند. همچنین ممکن است سطح پتاسیم خون را در افراد مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی تغییر دهد. و حتی در مواردی گزارش شده است که فشار خون را پایین می­آورد و برای افرادی که فشار خون کمی داشته باشند خطرناک است. افراد مبتلا به آسم، دیابت، حمله قلبی، آلرژی، زخم معده و هرپس قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

مکمل آمینواسید

متیونین و رگ­های خونی

این ماده باعث تولید هموسیستئین می­شود. مصرف مکمل های متیونین ممکن است سطح هموسیستئین را افزایش دهد، که این می­تواند یک نگرانی را برای سلامتی ایجاد کند، زیرا مقادیر زیاد این ماده می­تواند باعث ایجاد بیماری­های عروقی گردد. اگر مکمل­های متیونین مصرف می­کنید، حتما مقدار زیادی اسید فولیک (B9)، ویتامین B6 و ویتامین B12 مصرف کنید که برای کاهش مقدار هموسیستئین موجود در جریان خون شما بسیار مهم است. به زنان باردار توصیه می­شود که مکمل­های متیونین مصرف نکنند و هیچ­کس نباید مدت طولانی دوز بالایی مصرف کند، مگر اینکه تحت نظر پزشک باشد.

آمینواسید شاخه­دار

این دسته که شامل لوسین، ایزولوسین و والین هستند، سنتز پروتئین­های ماهیچه­ را قبل و بعد از تمرین ارتقا می­دهند. این مواد برای دسترسی به مغز با سایر آمینواسیدها همچون تریپتوفان و تیروزین رقابت می­کنند. مقادیر بالای BCAA ممکن است مقادیر تریپتوفان و تیروزین منتقل شده به مغز را کاهش دهد که باعث پایین آمدن انتقال دهنده­های عصبی از جمله سروتونین می­شود.

نحوه و مقدار مصرف

دوز روزانه پیشنهادی ایالات متحده به ازای هر ۲/۲ پوند (۱ کیلوگرم) از وزن بدن برای ۹ آمینواسید به شرح زیر است:

هیستیدین ۱۴  میلی­گرم
ایزولوسین ۱۹  میلی­گرم
لوسین ۴۲  میلی­گرم
لیزین ۳۸  میلی­گرم
متیونین + آمینواسید غیر ضروری سیستئین ۱۹  میلی­گرم
فنیل آلانین + آمینواسید غیر ضروری تیروزین ۳۳  میلی­گرم
ترئونین ۲۰  میلی­گرم
تریپتوفان ۵  میلی­گرم
والین ۲۴  میلی­گرم

 

غذاهایی که حاوی این ۹ ماده ضروری باشند، پروتئین کامل گفته می­شود. منابع پروتئین کامل شامل: گوشت، غذاهای دریایی، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی، سویا و گندم سیاه است. در گیاه­خواران نیز، مصرف لوبیا، آجیل، دانه­های روغنی، تمام حبوبات و سبزیجات می­تواند تا حدودی نیاز بدن را به این مکمل تامین کند.

برندهای معتبر تولید کننده (موجود در ایران)

 1. Optimum Nutrition Superior Amino 2222 Amino Acid Tablets – Tub of 320
 2. Twin Lab Amino Fuel, Anabolic Liquid, Orange Rush
 3. Optimum Nutrition Amino Energy Pre Workout Powder Keto Friendly with Beta Alanine, Caffeine, Amino Acids and Vitamin C, Lemon Lime,
 4. Scitec Nutrition Beef Aminos x 500 Tabs
 5. Optimum Nutrition Instantized BCAA Capsules, Keto Friendly Branched Chain Essential Amino Acids, 1000mg,
 6. BSN Nutrition Amino X Energy and Reduction of Fatigue Blue Raspberry
شش مکمل آمینواسید در برندهای معتبر (موجود در ایران)
شش مکمل آمینواسید در برندهای معتبر (موجود در ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.