معرفی مولتی ویتامین

بدن انسان برای تمام کارهایی که انجام می دهد به مولتی ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. کمبود در مواد معدنی و ویتامین ها می تواند باعث اختلال در مسیر سوخت و ساز شده و به دنبال آن کاهش عملکرد و کارایی بهینه را به همراه خواهد داشت. و این چیزی نیست که یک ورزشکار و بدنساز دنبال آن باشد. بدن سنتر در ادامه به معرفی انواع ویتامین ها میپردازد همچنین می‌توانید برای دریافت برنامه و مشاوره بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.
حقیقت این است که رژیم های امروزی مقدار بهینه مواد مغذی را تامین نمی کند. خاک ها غالبا کمبود مواد مغذی دارند، بنابراین غذا نیز فاقد این مواد خواهد بود. بدنسازان همچنین می‌توانند در نتیجه رژیم های غذایی که می خورند، متناسب با اهداف بدنسازی آنها، کمبودهایی را در این مکمل و املاح معدنی پیدا کنند. در این بین، مولتی ویتامین های مایع نسبت به قرص و پودر به خاطر جذب سریع شان، بیشترین اثر را دارند.

مواد مغذی بنیان بدن، نیازهای عاطفی و معنوی شما را شکل می دهند. نباید تصور شود که با مصرف میوه، تخم مرغ، گوشت و سبزیجات ارگانیک می توان ۱۰۰% مواد ایمن و بدون افزودنی را دریافت نمود و تمام این مواد حیاتی و املاح لازم برای بهبود عملکرد را با مصرف این رژیم غذایی به دست آورد. ویتامین ها و مواد معدنی باید جزئی از رژیم عضله سازی شما باشند. کمبودها می‌توانند بر روی بدن شما تأثیر بگذارند و به طور خلاصه، پروتئین به تنهایی کافی نیست.

 

انواع ویتامین ها

مولتی ویتامین ها جزو مواد آلی بوده و از مواد معدنی پیچیده تر هستند. ویتامین ها واکنش های شیمیایی موجود در بدن را کنترل می کنند تا مواد غذایی را به انرژی و بافت زنده تبدیل کنند. آنها یا محلول در آب هستند که باید روزانه مصرف شوند زیرا آنها در بدن ذخیره نمی شوند (ویتامین C و تمام ویتامین های B) یا محلول در چربی، که در بدن ذخیره می شوند (A ، D ، E و K).

ویتامین ها در برابر گرما، نور و مواد شیمیایی آسیب پذیر هستند، بنابراین تهیه، فرآوری و ذخیره مواد غذایی باید به طور مناسبی صورت گیرد که بتوان با مصرف غذا، این مکمل های مهم مغذی را هم دریافت نمود.

 

تاثیر مولتی ویتامین بر سلامتی
تاثیر مولتی ویتامین ها در سلامتی

 

مواد معدنی، غیر آلی، بسیار ساده­ تر و بسیار پایدار­تر از ویتامین­ ها هستند. این مواد به دو دسته عناصر ماکرو (اصلی) (کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، کلرید، منیزیم و سولفور) و عناصر نادر (جزئی) (آهن، ید، زینک “روی”، سلنیوم، فلوراید، مولیبدن، مس و منگنز) طبقه­ بندی می­شوند. در عناصر اصلی روزانه به ۱۰۰ میلی­گرم و در عناصر جزئی به مقادیر جزئی احتیاج داریم. مواد معدنی برای تولید هورمون­ها ضروری هستند.

فواید

بسیاری از مولتی ویتامین­ها با مقابله با التهاب، مدیریت سطح استرس و ارتقای سیستم ایمنی به بدن کمک می­کند. آن­ها همچنین باعث تقویت هایپرتروفی (بزرگ شدن اندازه ماهیچه) می‌شود. همه این موارد برای رشد و تقویت عضلات مهم است. سلول­های بدن ما، به ویژه عضلات، برای متابولیسم، رشد مناسب به برخی واکنش­های بیوشیمیایی متکی هستند.

بدون ویتامین­ها، هیچ اتفاقی نمی­افتد. مولتی ویتامین­ها اگر در کنار مواد معدنی در رژیم غذایی قرار بگیرد می تواند مزیت ویژه­ای را ایجاد کند (مولتی ویتامین-مینرال). این ماده، تنها مکمل مورد نیاز برای همه است. ورزشکارانی که سخت تمرین می­کنند نسبت به سایر افراد عادی نیاز بیشتری به مصرف این مکمل دارند، چون از طریق عرق کردن مقادیر زیادی از این مواد را از دست می‌دهند.

 

نحوه و مقدار مصرف

شما هر زمانی را که تمایل داشته باشید می تواند مولتی ویتامین – مینرال را استفاده کنید. بدن انسان بعضی از ویتامین ها را به همراه غذا بهتر جذب می­کند. همچنین از مصرف این مکمل با معده خالی جلوگیری شود، به خصوص افرادی که معده آشفته ای دارند، آن را در ناهار یا شام میل کنند.

ویتامین­های B محلول در آب بوده و می­توانید هر روز همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. این ویتامین­ها به ترتیب نوع (براساس شماره) شامل موارد زیر است:

تیامین ۱
ریبوفلاوین ۲
نیاسین ۳
پانتوتنیک اسید ۵
پیریدوکسین ۶
بیوتین ۷
فولیک اسید ۹
کوبالامین ۱۲

 

می­توانید هر روز همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. فقط در یک مورد، جذب B12 با وعده غذایی بهتر است. اگر از ویتامین C استفاده می­کنید بین آن ها دو ساعت فاصله قرار دهید. ویتامین C می تواند از جذب ویتامین B12 جلوگیری کند.

 

مولتی ویتامین و بدنسازی
مولتی ویتامین و بدنسازی

برای مصرف ویتامین های محلول در چربی، نیاز به مصرف چربی مواد غذایی است که جذب بدن شود. اما نیاز به مصرف چربی زیاد یا چربی اشباع شده ندارید و می توانید از نوع گیاهی همچون آووکادو یا آجیل استفاده کنید.

اگر مکمل آهن مصرف می کنید، جذب آن در معده خالی بهتر است و آن را با آب یا آب مرکبات میل کنید. مولتی ویتامین­های حاوی ویتامین C و آهن با هم اثر مضاعف دارند.

اگر حالت تهوع برای شما ایجاد کرد، بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید اما آن را با کلسیم یا غذاهای غنی از کلسیم مخلوط نکنید که با آهن تداخل دارند. دوزهای زیاد مواد معدنی می­توانند با یکدیگر رقابت کنند تا جذب شوند. همزمان از مکمل­های کلسیم، روی یا منیزیم استفاده نکنید. این سه عنصر را همزمان با غذا مصرف کنید و با توجه به تجویز این مکمل توسط پزشک، آن را در وعده­های غذایی مختلف مصرف کنید.

هیچ وقت یک ماده معدنی مجزا را با مولتی ویتامین با فرمول آنتی اکسیدان مثل بتاکاروتن و لیکوپن مصرف نکنید. اگر باردار هستند، دوز بیش تر از ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین A
می­تواند باعث نقص هنگام تولد شود. مقادیر زیاد ویتامین A و حتی مقادیر ایمن بتاکاروتن (ماده­ای که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود) ممکن است خطر احتمال به سرطان ریه را در افراد سیگاری (یا افرادی که قبلا سیگار می کشیدند) بالا ببرد.

 

تاثیر مولتی ویتامین¬ها در بدن¬سازی
تاثیر مولتی ویتامین¬ها در بدن¬سازی

حتی مواد مغذی اساسی هم می­توانند با بعضی داروها تداخل داشته باشند. ویتامین K موجود در مولتی ویتامین-مینرال از عملکرد وارفارین (داروی رقیق کننده خون) بکاهد. مصرف بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین E می تواند ریسک خون ریزی را افزایش دهد. اگر داروی تیروئید مصرف می­کنید، مصرف کلسیم، منیزیم و آهن در کمتر از ۴ ساعت می­تواند قدرت عملکرد این دارو را کاهش دهد.

عوارض جانبی

خیلی از افراد با مصرف این دارو، عوارض جانبی جدی پیدا نکردند. یبوست، اسهال و ناراحتی معده ممکن است اتفاق بیفتد. این ناراحتی­ها موقت هستند و با تنظیم بدن شما با دارو از بین می روند. اگر هریک از این علایم ادامه داشته باشد و یا بدتر شود بایستی با پزشک مشورت نمود. یک واکنش آلرژیک بسیار نادر هم ممکن است اتفاق بیفتد که شامل موارد زیر است:

خارش، بثورات جلدی، سر گیجه شدید و مشکل در تنفس. تداخلات دارویی می تواند ریسک عوارض جانبی را تشدید کند. از مصرف مولتی ویتامین آهن دار با آنتی اسیدها (به عنوان مثال آلندرونیت)، لوودوپا، داروهای تیروئید (لووتیروکسین) یا برخی آنتی بیوتیک­ها (تتراسایکلین، سیپروفلوکساسین) خودداری کنید. از مصرف مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک با قرص های ضد تشنج (فنتوئین) خودداری کنید.

 

برندهای معتبر تولید کننده

  1. Optimum Nutrition Opti-Men, Vitamin C, Zinc and Vitamin D, E, B12
  2. MuscleTech Platinum Multi Vitamin 90 Count
  3. Animal Pak – Immune System Support – For Elite Athletes and Bodybuilders
  4. BION® ۳, Merck
  5. Nature Made Multi Daily Vitamin With Iron and Calcium
  6. Pharmaton Advance Multivitamin & Mineral 100 Capsules, 30 Capsules
برندهای معتبر شش مکمل مولتی ویتامین موجود در ایران
برندهای معتبر شش مکمل مولتی ویتامین موجود در ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.