چگونگی دریافت مجوز باشگاه بدنسازی

جالب است بدانید که راه اندازی باشگاه بدنسازی دارای قوانین و مقررات ویژه ای است که توسط »آیین‌نامه اجرایی قانون اجازه راه‌اندازی باشگاه ورزشی و ورزشگاه توسط مردم با نظارت دولت« کنترل می شود ممکن است در ابتدا این ذهنیت برای افراد متبادر شود که این قوانین شامل اخذ مجوز برای باشگاه های متمول و بزرگ مانند باشگاه های ورزشی مربوط به فوتبال و دیگر ورزش ها است اما راه اندازی باشگاه های ورزشی هر چند کوچک مانند باشگاه های بدنسازی مشمول قانون دریافت مجوز باشگاه بدنسازی می شود. برای آشنایی با این قوانین با بدن سنتر همراه باشید.

شرایط الزامی برای متقاضیان دریافت مجوز باشگاه بدنسازی

 

مجوز باشگاه بدنسازی

متقاضیان راه اندازی باشگاه بدنسازی باید واجد شرایطی باشند که عبارتند از:

 1. نداشتن هر گونه سابقه سوء در اخلاقی، اعتقادی، امور سیاسی و محکومیت‌های مؤثر.
 2. توانایی تامین فضا و امکانات لازم متناسب با رشته های ورزشی مربوط.
 3. اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی.
 4. متدین و دارای التزام عملی به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور.
 5. دارا بودن مالکیت اعیانی ملکی که فعالیت باشگاهی در آن تجویز شده است.
 6. رعایت ضوابط فنی و وسایل و ادوات لازم شامل وسایل ورزشی و مانند آن، برای فعالیت در هر رشته ورزشی از سوی وزارت ورزش و جوانان تعیین می‌شود.

لیست مدارک برای تاسیس باشگاه و محل هایی که باید مراجعه کنند و پیش نیاز ها

مدارک برای تاسیس باشگاه

افرادی که متقاضی دریافت مجوز باشگاه بدنسازی هستند باید مدارکی را به مراجع ذیربط ارائه داده تا درباره ی صلاحیت آن ها تحقیق شده و بعد از تایید مجوز راه اندازی باشگاه را به آنها بدهند این مدارک شامل

 1. اصل کارت ملی + کپی
 2. اصل شناسنامه+ کپی
 3. آخرین مدرک تحصیلی+ کپی
 4. سند مالکیت سالن یا اجاره نامه ی محضری حداقل با زمان دو ساله
 5. مراجعه به پلیس + ۱۰ و دریافت گواهی عدم سوء پیشینه
 6. ارائه ی گواهی عدم اعتیاد با تاییدیه وزارت بهداشت
 7. دریافت نامه از هیئت پزشکی شهرستان و استان مورد نظر برای راه اندازی باشگاه بدنسازی
 8. دریافت نامه از هیئت ورزش شهرستان و استان
 9. پرداخت مبلغ مصوب شده به خزانه دولت
 10. احراز تاهل فرد
 11. تعیین نام باشگاه

مراحل بعد از تکمیل مدارک

پعد از تکمیل و تایید پرونده مدارک ذکر شده باید تکمیل و به اداره ی ورزش استان مورد نظر ارسال شود.

بعد از گذراندن این مراحل از سوی بخش فنی مهندسی اداره کل استان یک بازدید صورت گرفته و درباره نکات فنی و ابعاد سالن باشگاه بدنسازی بررسی های لازم را به عمل آورده و در صورت تایید پرونده برای اخذ مجوز باشگاه بدنسازی پرونده ی مربوطه را به کمسیون ماده پنج باشگاه های ورزشی ارسال خواهند کرد.

مسئول بررسی این موارد امور باشگاه های اداره ی ورزش است که در صورت تایید و موافقت با راه اندازی باشگاه بدنسازی مجوز مورد نظر را صادر کرده و بعد از موافقت مجوز باشگاه بدنسازی با امضا مدیرکل اداره ی  ورزش یا معاون وی صادر خواهد شد.

 

شرایط صدور مجوز باشگاه بدنسازی

شرایط صدور مجوز باشگاه بدنسازی

بعد از اینکه متقاضی دریافت مجوز باشگاه بدنسازی درخواست تاسیس یا راه اندازی باشگاه بدنسازی را به همراه مدارک و فرم تکمیل شده ی تقاضا به اداره ی کل ورزش و جوانان استان مورد نظرتان تسلیم نمایید. این اداره وظیفه دارد حداکثر دو هفته از تاریخ تسلیم تقاضا امکاناتی را که از سوی متقاضی معرفی شده است را بررسی نموده و یک گزارش دقیق از ویژگی های ملک مورد نظر و امکانات موجود در آن را ضمیمه ی درخواست متقاضی کرده و برای بررسی و اظهار نظر توسط هیئت موضوع ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون اجازه تاسیس باشگاه بدنسازی را بفرستند. برای تاسیس هر نوع باشگاه ورزشی و فعالیت در این زمینه تایید هیات مذکور در ماده ی ۵ الزامی است .

پروانه یا مجوز باشگاه بدنسازی بعد از تایید هیئت مذکور که متشکل از مدیر کل دفتر ارزشیابی نظارت و بازرسی و مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش و جوانان، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ورزش و جوانان و دو فرد منتخب سرپرست از سوی وزارت ورزش و جوانان ، از طرف اداره ی کل ورزش استان ها صادر می گردد.

چگونگی راه اندازی باشگاه بدنسازی

همان طور که قبلا اشاره کردیم اولین گزینه مورد نیاز برای راه اندازی باشگاه بدنسازی کسب مجوز برای این فعالیت است. در صورت کسب مجوز باشگاه بدنسازی شما برای فعالیت در باشگاه در دو بخش خانم ها و آقایان نیاز به فردی به عنوان مدیر خواهید داشت. بعد از طی این مراحل باید مدارک مورد نظر به اداره ی اماکن شهر مربوطه تحویل داده شود.

بدنسنتر پیشنهاد می کند که برای راه اندازی باشگاه بدنسازی ابتدا  باید نسبت به ملزومات مورد نظر نیز اقدام کنید برای اقدام به این کار ابتدا باید به بررسی میزان سرمایه اولیه و چگونگی اختصاص دادن آن به امور مختلف است.

سرمایه ی اولیه برای راه اندازی باشگاه بدنسازی

سرمایه اولیه تاسیس باشگاه

در ادامه ی بحث کسب مجوز باشگاه بدنسازی باید اذعان کرد که این اماکن از لحاظ کمی و کیفی، تجهیزات و امکانات همچنین موقعیت جغرافیایی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. باشگاه های کوچک که برای تاسیس آن ها سرمایه چندانی نیاز نیست این نوع باشگاه ها امکانات اندکی داشته و در شهر های کوچک یا محله های فقیرنشین احداث شده اند.این نوع باشگاه ها اغلب فضایی در حدود ۶۰ تا ۷۰ متر دارند همچنین تجهیزاتی شامل چند تردمیل و دستگاه های چندکاره دارد.

باشگاه های مجهز این نوع از باشگاه های بدنسازی علاوه بر داشتن تجهیزات کامل بدنسازی دارای حمام و ارائه ی خدمات زیبایی نیز هستند برای راه اندازی باشگاه بدنسازی مدرن به سرمایه زیادی نیاز است. هزینه هایی نیز برای کفپوش و بدنه ی دیوارهای باشگاه وجود دارد.

انتخاب یک مکان مناسب برای راه اندازی باشگاه بدنسازی

یکی از مهم ترین گزینه هایی که در اخذ مجوز باشگاه بدنسازی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است انتخاب یک مکان مناسب برای راه اندازی باشگاه بدنسازی است. معمولا افرادی که به باشگاه می آیند با خودروهای شخصی تردد می کنند پس باید باشگاه از امکانات پارکینگ برخوردار باشد. بهتر است برای رسیدن به این هدف از احداث باشگاه در خیابان های اصلی که معمولا شلوغ و پر ترافیک هستند اجتناب کنید. یکی دیگر از مواردی که در مورد انتخاب مکان باشگاه بدنسازی بسیار مهم است ارتفاع سقف سالن مورد نظر است. زمانی که سقف از ارتفاع بیشتری برخوردار باشد هوا به خوبی جریان پیدا کرده و امکان ابتلا به بیماری را کاهش داده همچنین باعث می شود میزان بوی نامطبوع ناشی از تعریق به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد. در کنار این موارد باشگاه های بزرگ و مدرن باید از دوش ها و رختکن های مناسبی برخوردار باشند و نسبت به نظافت آن نیز حساسیت ویژه ای داشته باشند.

در صورتی که برایتان مقدور است بهتر است مکان مورد نیاز برای باشگاه را خریداری کنید در صورت امکان این مورد در کوتاه مدت به سوددهی زیادی خواهید رسید.

موانع و چالش های راه اندازی باشگاه بدنسازی

بعد از اخذ مجوز باشگاه بدنسازی با موانع و چالش هایی در این زمینه روبرو خواهیم شد. یکی از مهم ترین چالش هایی که در زمینه ی راه اندازی باشگاه بدنسازی وجود دارد مکان یابی یا نقطه یابی مناسب است در صورتی که به این امر توجه نشود امکان شکست در این زمینه وجود دارد. در گام بعدی بایست تجهیزات و امکانات باشگاه براساس وضعیت معیشتی محله ی باشگاه قیمت گذاری شود تا افراد علاقه مند به بدنسازی در منطقه ی مورد نظر امکان استفاده از خدمات باشگاه را داشته باشند.

چالش بعدی که در این زمینه می توانیم به آن اشاره کنیم در ارتباط با دست اندرکاران و کارکنان باشگاه است. اعضای باشگاه انتظار دارند به تناسب شهریه ای که پرداخت می کنند خدمات دریافت نمایند محیط باشگاه باید تمیز و برخورد کارمندان باشگاه متناسب با شان و شخصیت افراد مراجعه کننده باشد. این امر مهم را هرگز فراموش نکنید مربیان باشگاه بدنسازی خود را بر این اساس انتخاب کنید که در جهت مصالح باشگاه شما فعالیت کرده و باعث ادامه ی حضور مراجعه کنندگان در باشگاه شوند.

تجهیزات سالن باشگاه بدنسازی

تجهیزات سالن بدنسازی

بعد از اخذ مجوز باشگاه بدنسازی باید در مراحل مختلف شرایط را سبک و سنگین کرد. راه اندازی باشگاه بدنسازی مستلزم نیاز به تجهیزاتی است که بعضی از آن ها ضروری هستند و بعضی جزو وسایلی هستند که برای بالا بردن سطح کیفی باشگاه استفاده می شوند. البته لازم به ذکر است تجهیزاتی وجود دارند که وجود آن ها الزامی بوده و عدم وجود آن ها باعث می شود که امکان تمرین کردن وجود نداشته باشد. این وسایل شامل دمبل، وزنه ها و تردمیل و… است. معمولا افراد برای استفاده از این دستگاه ها به باشگاه مراجعه می کنند. یک نکته ی مهم در رابطه با راه اندازی باشگاه بدنسازی این است که معمولا باشگاه هایی که از تجهیزات و لوازم بیشتری برخوردار هستند متقاضیان بیشتری را جذب می کنند. هنگام خرید وسایل برای باشگاه بدنسازی تبعا با وسایل مختلف در برندها و قیمت های متنوع روبرو می شوید مطمئنا بیشتر افراد دچار سردرگمی خواهند شد دقت کنید وسایلی را انتخاب کنید که از ماندگاری بالایی برخوردار باشد زیرا این وسایل در طول روز مورد استفاده ی افراد زیادی قرار می گیرد. فراموش نکنید که وجود تجهیزات مدرن و به روز باعث می شود باشگاه بدنسازی شما گوی سبقت را از دیگر رقبا برباید. ممکن است برخی از وسایل هزینه ی بیشتری داشته باشند اما استحکام و دوام بالاتری خواهند داشت.

مجموعه بدنسنتر با توجه با سابقه چند ساله در تولید دستگاه های بدنسازی و تجهیز چندین سالن بدنسازی در تهران و سایر استان ها امکان مشاوره تجهیز باشگاه بدنسازی را برای شما فرام کرده است. کافیست با ما تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.