تمرینات ایزوکنتیک چیست؟

در مقالات قبلی سایت بدن سنتر درباره ی انقباض ایزوتونیک (ایزوتونیک چیست؟) و نمونه تمرینات ایزوتونیک صحبت کردیم و آن را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین درباره ی انقباض ایزومتریک هم صحبت کردیم و نمونه تمرینات ایزومتریک را معرفی کردیم. در این مقاله نوع دیگری از انقباض را معرفی میکنیم به نام انقباض ایزوکنتیک یا هم جنبش.

 

انقباض ایزوکنتیک نوعی انقباض است که در آن تغییر طول صورت می گیرد و فشار ثابت است. این انقباضات به وسیله دستگاه ایجاد می شوند. دستگاه های ایزوکنتیک مختلفی وجود دارند. مثال هایی از آن ها را در ادامه می آوریم. همچنین برای دریافت مشاوره و تمرین می‌توانید بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

 

 

 • سیستم رایانه ای تمرینی آریال
 • سیستم رایانه ای تمرینی مینی جیم
 • سیستم رایانه ای تمرینی بیودکس
 • سیستم رایانه ای تمرینی سایبکس
 • سیستم رایانه ای تمرینی آور تورون
 • سیستم رایانه ای تمرینی لیدو
 • سیستم رایانه ای تمرینی میراک
 • سیستم رایانه ای تمرینی کین کام

دستگاه هایی که در بالا معرفی کردیم متداول ترین دستگاه ها هستند. فاکتور اصلی در تمرینات ایزوکنتیک مقاومت دستگاه نیست بلکه سرعت مقاومت است. این دستگاه برای به وجود آوردن مقاومت از فشار های هیدرولیکی و بادی استفاده می کنند. قابلیت دیگر این دستگاه ها این است که می توانند سرعت انقباض درونگرا و برونگرا را یکسان کنند. دستگاه های مربوط به ایزوکنتیک به شکلی طراحی گشته اند که بتوانند با هر فشاری که به آن ها وارد می شود مقاومت را با یک سرعت ثابت به حرکت درآورد. در زمان تمرین ایزوکنتیک باید فشار بیش تری در برابر مقاومت اعمال شود در این صورت قدرتی که کسب می کنید به حداکثر می رسد.

دستگاه های ایزوکنتیک قیمت بسیار بالایی دارند و برای نگهداری نیازمند مکان مخصوص و همچنین یک نیروی متخصص است برای نگهداری آین دستگاه ها لازم است. این محدودیت ها باعث می شود که این دستگاه ها به صورت گسترده در ایران وجود نداشته باشند و فقط در مراکز فیزیوتراپی یافت شوند.

تمرینات ایزوکنتیک

انواع تمرینات ایزوکنتیک :

مثال انقباض ایزوکنتیک چیست؟ برای اینکه فهمتان از انقباض ایزوکنتیک بیش تر ش.د در ادامه نمونه هایی از تمرینات ایزوکنتیک را برای شما آورده ایم.

 • دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت را می توان در باشگاه های محلی و کلاس اسپین پیدا کرد. تمرین با دوچرخه ثابت یکی از نمونه های بارز ورزش ایزوکنتیک است. فرض کنید که شما با سطح مقاومتی برابر با یک رکاب بزنید و مربی شما مقاومت شما را تا ۳ افزایش دهد. در این صورت شما باید بیش تر رکاب بزنید و سرعت ثابت را هم حفظ کنید.

 • تردمیل

با این که تردمیل یکی از بهترین مثال ها برای ورزش ایزوکنتیک است بعضی آن را نمونه ای از تمرینات ایزومتریک می‌دانند. در تردمیل سرعت شما ثابت است ولی می توانید شیب دستگاه را تغییر دهید تا مقاومت نیز به دنبال آن تغییر کند.

 • دینامومترها :

دستگاه تخصصی می باشد که خروجی نیرو را در محیطی کنترل شده اندازه می گیرند و ثبت می شود. شرکت اکسربوتیکس دستگاه هایی مخصوص ایزوکنتیک می سازد که این دستگاه ها بیشتر در رابطه با قسمت شکم، همسترینگ کنترالترال، پرس سینه، شانه و پا. همچنین برای اسکات نیز مناسب هستند.

 • زمان‌بندی تکرارها :

یک شیوه دستی می باشد برای تمرین با سرعت ثابت. برای مثال در زمان تمرین اسکات حرکات خود را بشمارید تا با یک سرعت ثابت ان را انجام دهید. این کار یکی از روش های معمول برای حفظ سرعت و حرکت ثابت است.

 • شنا

مثال دیگری از حرکات ایزوکنتیک است. مقاومت در شنا به وسیله ی جریان آب ایجاد می شود. شما باید برای ثابت بودن سرعت و حرکت دست تلاش کنید.

تمرینات ایزوکنتیک

عضلات درگیر در تمرینات ایزوکنتیک :

با توجه به تنوع حرکات ایزوکنتیک می توان گفت که این حرکات در کنار هم تمام عضلات را درگیر می کنند. ولی به صورت جداگانه هر کدام روی عضله خاصی اثر می گذارند. مثلا تردمیل و دوچرخه مخصوص عضلات پا مانند عضلات چهار سر ران و همسترینگ هستند. شنا نیز گزینه مناسبی برای عضلات بالا تنه می باشد. مانند عضلات دلتوئید و عضلات دو سر و سه سر بازو.

فواید تمرینات ایزوکنتیک؟

به دلیل این که تمرینات ایزوکنتیک به محیطی کنترل شده نیاز دارند با تمرینات ایزومتریک و ایزوتونیک متفاوت هستند. فیزیوتراپ ها و درمانگر های شغلی از دستگاه های اکنتیک استفاده می کنند تا بافت ها ترمیم پیدا کنند و آسیب دیدگی بهبود یابد. از این رو تمرینات ایزوکنتیک قسمت اعظم علوم ورزشی را به خود اختصاص می دهد. مطالعات بسیاری در این زمینه نشان می دهند که ورزشکاران می توانند با استفاده از تمرینات ایزوکنتیک عضلات زانوی خود را قوی سازند و همچنین این تمرینات برای درمان استئوآرتریت زانو و افراد چاق نیز گزینه ی مناسبی است. در ادامه تعدادی از مزایای این نوع حرکات را به صورت لیست شده خدمتتان ارائه خواهیم داد.

 1. توده های بدون چربی بدن را بهبود می بخشد.
 2. باعث می شود چربی بدن کاهش پیدا کند.
 3. تمرینات ایزوکنتیک باعث می شوند که عضلات ما قوی تر و پرقدرت تر شوند.
 4. باعث انعطاف عضلات بدن می شوند.
 5. از مصدومیت پیشگیری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.