هالتر چیست؟

هالتر یا Barbell میله ای است که در ورزش بدنسازی بسیار کاربرد دارد. این میله که جنس آن فلزی است به عنوان یکی از تجهیزات اصلی ورزش بدنسازی و پاورلیفتینگ محسوب می شود. طول این وسیله در حدود دو متر است. می توانید از این وسیله ی ورزشی در منزل و باشگاه استفاده کنید. در ادامه با بدن سنتر همراه شوید تا بدانید انواع هالتر چیست.بدن سنتر در ادامه به معرفی انواع هالتر و مزایا هرکدام میپردازد همچنین برای دریافت برنامه تمرین و مشاوره میتوانید بر روی مربی انلاین کلیک کنید.

توی ویدیو زیر میتونید انواع حرکات با هالتر رو ببینید و نحوه انجام صحیح این حرکات رو متوجه بشید.

 

انواع هالتر چیست؟

در بحث انواع هالتر چیست باید ابتدا به این موضوع بپردازیم که بیشتر افراد بر این باور هستند که هالتر به عنوان یک وسیله ی حجم دهنده ی عضلات است و این امر به علت استفاده از وزنه های سنگین و فشاری است که بر عضلات وارد می شود.

هالتر
هالتر

هالتر المپیکی

در ادامه هالتر چیست به معرفی هالتر المپیکی خواهیم پرداخت این وسیله ورزشی که در حدود ۲ متر طول و ۲۰ کیلو وزن دارند. توانایی تحمل وزن این مدل هالتر تا ۳۶۲ کیلوگرم است. البته مدل هایی از این هالتر وجود دارند که تا وزن ۴۵۳ کیلوگرم را تحمل می کنند. کاربرد این نوع هالتر چیست؟ معمولا از این نوع هالترها در تمرین هایی با پایه سنگین استفاده می شود که شامل حرکات پرس سینه، ددلیفت و حرکات اسکوات است. البته مدل های کوچکتری نیز از این هالترها وجو دارند که طول آن ها بین ۱ تا ۲ متر است.

هالتر
هالتر

هالتر استاندارد

مدل استاندارد هالتر چیست و چه کاربردی دارد؟ این مدل هالتر با قطر ۰/۲ موجود است که طولی در حدود ۵/۱ الی دو متر دارند و مناسب باشگاه های خانگی هستند.

هالتر

هالتر میله ضخیم

در ادامه بحث هالتر چیست به معرفی هالتر میله ضخیم می پردازیم. این نوع هالتر در وزن، طول و اندازه تفاوت چندانی با هالترهای المپیکی ندارد. تنها ویژگی که این مدل هالتر را از انواع المپیکی آن متمایز می کند قطر میله ی آن است.

قطر یا ضخامت این میله ها نزدیک به دو اینچ بوده که باعث می شود گرفتن میله دشوار باشد این ویژگی باعث می شود که قدرت دست ها در هنگام نگهداری از میله و استفاده از وزنه های سنگین در لیفتینگ می شود که همین امر باعث می شود که برخی عضله ها مثل عضلات ساعد دست حجیم تر شوند.

 

مزایای هالتر چیست؟

مزایای هالتر چیست با استفاده از این وسیله می توانید وزنه های سنگین تری بزنید. همچنین مقاومت بیشتری نسبت به بار اضافی در مقایسه با دمبل دارد. کار با هالتر بسیار آسان است و برای تمرین کافیست صفحه را عوض کرده و افزایش وزن تدریجی را نیز داشته باشید. از دیگر مزایای استفاده از هالتر در باشگاه و منزل این است که صفحه های آن بر روی هم قرار گرفته و فضای زیادی اشغال نمی کنند. تمرین با هالتر به عنوان یک محرک برای  هایپرتروفی عضله است. هالتر توانایی ورزشکاران را برای زدن وزنه های سنگین را می دهد. با استفاده از هالتر و نیمکت پرس می توانید عضلات سه سر بازو را تقویت کنید. از دیگر مزایای هالتر این است که برای تمرینات ترکیبی مناسب است مانند اسکوات و تمرین هایی که شامل پایین تنه می شود. استفاده از این دستگاه باعث بالا رفتن مقاومت عضلات می شود.

دلیل استفاده از هالتر چیست؟

هالتر

در ادامه ی هالتر چیست به این موضوع می پردازیم که دلیل استفاده از این وسیله ی ورزشی چیست. افرادی که به تازگی وارد برنامه ی بدنسازی و پرورش اندام می شوند با این موضوع برخورد می کنند که مربیان اصرار دارند که بیشتر تمرینات را با هالتر انجام بدهند و مدام این سوال پیش خواهد آمد علت استفاده از هالتر چیست. پاسخ در این جاست بدن فرد در مرحله ی اول شکل گیری است و مهم است که تقارن آن حفظ شود، از آن جا که تمرین با دمبل مهارت بیشتری را طلب می کند به عنوان مثال ممکن است بخواهید تمرین جلوباز را با دمبل انجام داده اما به علت مبتدی بودن حرکات دست متفاوت بوده و تقارن بدن از بین برود به همین دلیل هالتر گزینه مناسب تری برای انجام این فعالیت ها است.

از دیگر دلایل استفاده از هالتر در ورزش های بدنسازی این است که ورزشکار به سطحی رسیده است که وزنه های معمولی پاسخگوی او نیست، به عنوان مثال ورزشکاران حرفه ای که برای پرس سینه از وزنه های ۳۰۰ یا ۴۰۰ کیلویی استفاده می کنند مسلما هالتر گزینه مناسب تری است. هالتر باعث حجیم شده عضلات شده و درصد آسیب دیدگی در آن بسیار پایین است.

از نظر علمی کاربرد هالتر چیست؟

زمانی که برای اولین بار با این وسیله ورزش می کنید به شکل غیر قابل باوری پاسخ های اندام های شما ذهنی است. فایده استفاده از هالتر چیست ؟ از لحاظ علمی ثابت شده است که این دستگاه ورزشی باعث ایجاد هماهنگی در بین عضله و عصب می شود. این فرایند یعنی هماهنگی عصب و عضله باعث می شود که قدرت بدنی فرد بالاتر برود و قدرت بدنی بالا استقامت را نیز به دنبال دارد. نکته مهم در رابطه با هالتر این است که این دستگاه بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. بدنسنتر امیدوار است که مبحث هالتر چیست مفید واقع شود.

 

نمونه محصولات

2 دیدگاه برای “هالتر Barbell چیست؟ | انواع،کاربرد،مزایا،معایب+ویدیو حرکات آموزشی

    • شیدا اکبریان گفته:

      سلام روزتون بخیر
      خواهش میکنم خوشحالیم که تونستیم مطالب مفیدی بهتون ارائه بدیم امیدواریم در بقیه زمینه ها هم فیلم ها به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.