پرش قیچی یا scissors jump از سری حرکات ورزشی مقدماتی است. این حرکت به تجهیزات ورزشی خاصی نیاز ندارد و در بدنسازی و ژیمناستیک از حرکت قیچی استفاده می شود.

در ادامه با بدن سنتر نحوه حرکت و مزایا و معایب این حرکت را بررسی می‌کنیم. برای دریافت مشاوره و تمرین بدنسازی می‌توانید بر روی مربی آنلاین کلیک کنید.

 

پرش قیچی

نحوه انجام حرکت پرش قیچی

  1. بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید و سپس یکی از پا ها را در حالی که زانوهایتان خم است جلوتر از پای دیگر قرار دهید. دقت کنید که وقتی در این موقعیت قرار میگیرید زانوی پایی که عقب تر قرار گرفته است نباید با زمین تماس داشته باشد و همچنین زانوی پایی که جلوتر قرار میگیرد باید جلوتر از ناحیه وسط سینه ی پا باشد.
  2. بعد از این که بدنتان را در موقعیت صحیح قرار دادید تا جایی که می توانید بپرید و در حین پرش خود جای پای عقب و جلو را عوض کنید.برای بهتر انجام دادن پرش قیچی بهتر است که از دست هایتان کمک بگیرید.
  3. وقتی فرود آمدید دوباره بدنتان را به حالت اولیه و شروع پرش قیچی قرار دهید.شما با این کار فشار ناشی از انجام این حرکت را خنثی می کنید و بدنتان آماده می شود برای تکرار این حرکت.

در ورزش ژیمناستیک هم حرکتی با نام پرش قیچی وجود دارد که در آنجا هم ورزشکار در هنگام پرش جای پای عقب و جلو خود را عوض می کند و حرکت با پاز را در ادامه آن انجام می دهند.

حرکت قیچی طرفین :

  1. قیچی طرفین نوعی حرکت قدرتی و ترکیبی است که با دمبل انجام می شود. این حرکت را به شکلی که در زیر توضیح داده می شود انجام می شود :
  2. در حالی که ایستاده اید کمی زانو خود را خم کنید و دمبل را در دست هایتان به سمت پایین بگیرید.
  3. در این مرحله باید به یک سمت (راست یا چپ) خم شوید و به این صورت در حالت اسکات قرار بگیرید.توجه داشته باشید زانوی پایی که به سمت آن خم شده اید نباید جلوتر از انگشت پایتان باشد همچنین نیم تنه شما باید صاف باشد و سرتان نیز باید صاف باشد و روبرو را ببیند.
  4. آرام آرام به موقعیت اولیه خود باز گردید و سپس حرکت را در سمت مقابل وضعیت قبلی انجام دهید.

نحوه این حرکت در تصاویر زیر نشان داده شده است.

پرش قیچی

پرش قیچی طرفین ۱

پرش قیچی

پرش قیچی طرفین ۲

مزایای پرش قیچی :

پرش قیچی یکی از حرکات قدرتی است که در رشد و تقویت عضلات پایتان به ویژه عضله چهار سر ران بسیار موثر است.همچنین در تقویت عضلات شکمی نیز موثر است. این حرکت در افزایش قدرت بدنی به شما کمک می کند.

معایب پرش قیچی :

حرکات ورزشی در کنار فوایدی که دارند معایبی نیز برای بعضی ها نیز دارند. این حرکت برای کسانی که در نواحی استخوان ها و مفاصل پا و کمر ضعف دارند و آسیب دیده اند این حرکت باعث می شود حال آن ها وخیم تر شود.

همچنین نحوه صحیح انجام پرش قیچی بسیار مهم است و در صورتی که ورزشکار این حرکت را به صورت استاندارد انجام ندهد قطعا دچار آسیب دیدگی به ویژه در قسمت زانو می شود و فوایدی که از این ورزش باید نصیبشان شود جایشان را به معایب می دهند.

نکات مهم :

چند نکته مهم هست که در انجام این حرکت باید رعایت کنید.که به اختصار در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.

وقتی در حال انجام حرکت قیچی با دمبل هستید به این نکته توجه داشته باشید که زانویتان جلوتر از نوک انگشتتان قرار نگیرد زیرا باعث می شود زانوی شما دچار آسیب دیدگی شود.

کمر خود را در هنگام انجام تمرین صاف نگه دارید و نگذارید که خم شود تا به مفاصل مهره های کمر تان آسیبی وارد نشود.

این تمرینات به حفظ تعادل زیادی نیازمند هستند و کسانی که در حفظ تعادل مشکل دارند ابتدا باید چندبار بدون دمبل این حرکت را انجام دهند و سپس به سراغ دمبل بروند.

نمونه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.